vaiko_adaptacija

Pradedant lankyti lopšelį-darželį tėveliams ir jų atžaloms iškyla daug klausimų „kaip seksis‚ verks ar ne kaip miegos, skriaus kas ir panašiai“.

Taip vaikučiams ir jų tėveliams  didelis ir nelengvas uždavinys – adaptacija. Mažo žmogiuko gyvenimas pasikeičia. Pirmosiomis dienomis vaikas išgyvena emocijų kupiną laiką. Pasikeičia ir tėvelių laikas jie jau turi suplanuoti ir peržiūrėti kas nuves, kas paims ir kada.

Grupės auklėtojai naujas vaikas- tai ne tik naujas džiaugsmas, bet ir didžiulė atsakomybė, kuri įpareigoja žinoti ir gebėti įžvelgti ir patenkinti vaiko poreikius:

Fiziologinius, saugumo, meilės, pagarbos, saviraiškos, pasitikėjimo savimi, savarankiškumo ir kita. Ir čia dažnai vertėtų prisiminti vieną posakį, kurį užrašė Pasteras: “Kai aš artinuos prie vaiko, jaučiu du jausmus: jautrumas, kuo jis yra šiandien ir kuo jis gali tapti po daugel metų.“

Labai svarbu tėveliams žinoti, kad adaptacijos laikotarpis kiekvienam vaikui trunka nevienodai. Vieni apsipranta per kelias dienas, kitiems vaikams prireikia mėnesio, dviejų ar net pusės metų. Pablogėja miegas, savijauta, apetitas sumažėja, padidėja nervų sistemos jautrumas. Šie sutrikimai būdingi tik kai kuriems vaikams. Visa tai laikina, svarbu tėvelių ištvermė ir kantrybė, minėti negalavimai lieka užmarštyje.

Kaip palengvinti tą adaptacinį laikotarpį vaikams ir tėveliams, kas gali padėti ir nuo ko tai priklauso.

Vaiko adaptacijos procesą lemia individualios vaiko savybės. Vieni į mažylių būrį įsijungia labai greitai kiti lėtai.

 

RUOŠIANTIS Į VAIKŲ DARŽELĮ REIKIA

Pirmiausia „išsiskyrimui“ su vaiku turi pasiruošti patys tėvai. Jie turi nusiraminti ir pasirengti, kad adaptacijos periodas nepakenktų mažylio nervams.

Niekada vaikui girdint nekalbėkite apie vaikų darželyje galimas problemas.

Nemanykite, kad linksmai žaidžiantis mažylis negirdi ką šneka jo tėvai. Jis ne tik girdi, bet ir dedasi į galvą. Nugirdęs tėvų pokalbį suvokia, kad artinasi nemalonūs įvykiai.

Nebauginkite vaiko:

Grasinimai, kad jei neklausai vesiu į darželį, gali sukelti sunkiai įveikiamą baimę. Verčiau iš nueikite su vaiku į darželį, susipažinkite su auklėtojomis, būsimais draugais ir kt. bus naudingiau vaikui jei iš anksto pratinsis prie darželio, kai pradės lankyti nesijaus svetimas.

Per daug negirkite darželio, kad po to netektų nusivilti vaikui.

Stenkitės būti sąžiningi: pasakykite vaikui ką jis veiks vaikų darželyje, ko iš jo bus reikalaujama, sužinokite koks režimas ir pratinkite prie jo namuose.

Nežadėkite vaikui už darželio lankymą atlyginti

Leiskite vaikui suprasti, kad teks priprasti prie daugybės draugų, įvairių žaidimų, pasivaikščiojimų.

Pasistenkite įdiegti vaikui, kad jis privalo būti draugiškas.

Kad darželyje bus visokių vaikų – ir aikštingų, ir nepaklusnių, ir mušeikų, bet jų nereikia nei bijoti, nei mėgdžioti.

Atvesdami vaiką į darželį stenkitės išlikti ramūs:

Įdėkite atsarginius drabužėlius kurių gali prireikti, atsitikus nelaimei, mėgstamą vaiko žaisliuką ar daiktą, kuris padės mažyliui nusiraminti.

Pasirūpinkite, kad vaikas iš pradžių  darželyje būtų tik 1 – 2 valandas vėliau šį laiką pamažu ilginkite. Po dviejų , trijų savaičių jau būsite pripratinę prie įprasto režimo.

Ką daryti, kad vaikas sunkiai išsiskiria. Psichologai pataria kuo greičiau išsiskirti, atsisveikinti. Kam erzinti ilgu buvimu jei po kelių minučių mamai išėjus, vaikas apsiramina ir pradeda žaisti. Vaiko psichika labai lanksti, ji greitai prisitaiko prie naujovių.

Vertėtų sugalvoti savitą atsisveikinimo būdą.

Nepamirškit pasakyti, kad nuolat apie jį galvojat. Pirmosiomis savaitėmis tegul veda tas šeimos narys su  kuriuo mažiau vaikas būna  namuose, lengvesnis bus išsiskyrimas. Mažiau verks.

Nuo šiolei trumpiau bendrausite  su vaiku, todėl pasistenkite būti jam švelnesni, jautresni, kad mažylis visada žinotų, jog labai jį mylite.

Vienos taisyklės nėra kaip geriau, elgtis todėl tik tamprus auklėtojų – vaiko – tėvelių, ryšys, bendradarbiavimas, suteiks tokių rezultatų kokių norime. Tad būkime kantrūs padėkime, mūsų mažajam draugui įsijungti į naują gyvenimo etapą, be mamos ir tėčio. Didelės sėkmės.

 

Paruošė:

Žemaičių Kalvarijos lopšelio-darželio

Direktorė Romutė Daračienė